خانه پژوهشگران ایران Forum Index

خانه پژوهشگران ایران

ایرانیان مقیم کشور یونان - آتن

PortalPortal  blogBlog  AlbumAlbum  UsergroupsUsergroups  MemberlistMemberlist  GBGuestbook  User PanelUser Panel  RegisterRegister 
 FlashChatFlashChat  FAQFAQ  SearchSearch  Log in to check your private messagesLog in to check your private messages  StatisticsStatistics  LinksLinks  Log inLog in 
 CalendarCalendar  DownloadsDownloads  Comments to your karmaComments to your karma  ToplistToplist  Recent topicsRecent topics  Voting forumVoting forum

دنياي كودك؛ بيا بريم بيرون!
Users browsing this topic:0 Registered, 0 Hidden and 0 Guests
Registered Users: None


 
Post new topic   Reply to topic    خانه پژوهشگران ایران Forum Index -> از هر دری سخنی - بخش پنجم
View previous topicEmail to a Friend.Users who have viewed this topicSave this topic as a txt filePrintable versionLog in to check your private messagesView next topic
Author Message
reza

6 ستاره
6 ستاره


Joined: 10 Apr 2008
Posts: 205
reza is offline 


PostPosted: Sat Sep 27, 2008 10:26 pm    Post subject:  دنياي كودك؛ بيا بريم بيرون!
Description:
Reply with quote

فرقي نمي كند شما كه هستيد و چه شغلي داريد. گاهي صفحه رايانه، سر و صداي تلويزيون، احساس حبس در اتاق كار يا اداره وهر چيز خسته كننده ديگر، باعث مي شود تا به شدت به تنفس هواي تازه نياز داشته باشيد. چنين احساسي در كودكان نيز وجود دارد. در حقيقت، محققان معتقدند كودكان را بايد هر روز به گردش، يا به نوعي محيط بيرون از خانه برد.
بيرون بودن از محيط خانه، علاوه بر رشد و ارتقاي سلامت جسمي، اجتماعي و عاطفي كودك، به كاهش ميزان چاقي او در دوران كودكي نيز كمك مي كند.
فعاليتهاي بيرون از خانه هم چنين فرصتي را فراهم مي آورد تا كودك بتواند انرژي زياد حاصل از بودن در خانه و كم فعاليتي اش را تخليه كند. كودكان به طور كل از محيط بيرون لذت مي برند؛ چه اين محيط شاد، كوهستان باشد چه خياباني در شهر.
حال بايد ديد والدين در اين خصوص چه وظيفه اي دارند و چگونه مي توانند به كودك كمك كنند تا محيط بيرون از خانه را در عين ايمني تجربه كند؟ اين كار آسانتر از آن است كه حتي فكرش را بكنيد. حتي اگر كودك شما نوزاد است و نمي تواند راه برود؛ اما، ديدن، بوييدن و شنيدن چيزهاي مختلف بيرون از خانه برايش بسيار لذت بخش است. ديدن افراد، رنگهاي متنوع و گوش دادن به صداهاي مختلف باعث تحريك حواس او مي شود. حتي استنشاق هواي تازه بيرون با دماهاي متفاوت نيز براي او بسيار مفيد است.
فرقي نمي كند كوچولوي شما چند ساله باشد؛ سعي كنيد به هنگام رفتن به پياده روي يا خريد و حتي انجام برخي كارهاي شخصي، در صورت امكان او را نيز همراه خود ببريد.
در طول راه چيزهاي جالب و مختلفي را كه مي بينيد، به او نشان دهيد؛ مانند پرنده ها، افراد مختلف و گلها. به هر كجا كه مي رويد، در مورد آنجا برايش صحبت كنيد. قطعاً او از ديدن مناظر و شنيدن صداهاي مختلف و گوش دادن به حرفهاي شما، لذت خواهد برد.
اگر در منطقه اي زندگي مي كنيد كه پارك و زمينهاي بازي زيادي دارد، براي بيرون بردن كودك از همين مكانها استفاده كنيد. محيط پارك كه نسبت به خيابان آرامتر است، محيط مناسبي براي بازي كودك با همسالانش محسوب مي شود كه همين در رشد و سلامت وي بسيار مؤثر است.
همچنين اگر در ناحيه اي با آب و هواي معتدل زندگي مي كنيد، هنگام بيرون بردن كودك زيرانداز و وسايل بازي هم با خود برداريد تا او بتواند با خيال راحت بنشيند و بازي كند. همراه داشتن چند كتاب و خواندن داستان براي او، خالي از لطف نخواهد بود.
والدين امروزي اغلب از بودن درخانه احساس كم تحركي و پريشاني مي كنند و همين بهانه خوبي براي بيرون رفتن و ايجاد تنوع در روزمرگي آنهاست.
كودكان نوپا هم از آنجا كه به تازگي راه رفتن را آموخته اند، نياز دارند ماهيچه ها و عضلاتشان را بسازند و تقويت كنند. بنابراين، بازي در محيط بيرون از خانه، روش مناسبي براي ايجاد فعاليت در كودك و تقويت و رشد عضلات او محسوب مي شود. كودكان نوپا لازم است روزانه يك تا دو ساعت فعاليت جسماني، هم به صورت مشخص و هم نامشخص داشته باشند. منظور از بازيهاي مشخص، همان بازيهاي متداول است كه به كودك كمك مي كنند گامها و فعاليتهاي مختلف را ياد بگيرد. بازيهاي نامشخص آنهايي هستند كه باعث تجلي و بروز تخيلات و ابتكار در كودك مي شوند.
بازيهاي مشخص در دوران خاصي از زندگي كودك متداولترند؛ نظير خاله بازي، نقاشي با آب روي زمين و خواندن آوازهاي دسته جمعي درباره پرنده ها، درختان و فصلها. در حالي كه دوره بازيهاي نامشخص زماني است كه كودك بدون توجه به فعاليتها و بازيهاي از پيش تعيين شده، به رشد و تقويت خلاقيت دروني مي پردازد.
در نتيجه، كودكان تنها از اينكه مي دوند يا بازي مي كنند لذت نمي برند بلكه بيشتر از اينكه در محيطي خارج از محيط خانه انرژي خود را تخليه مي كنند، لذت مي برند.
هر كس متناسب با منطقه زندگي خود بايد كودكش را با محيط بيرون آشنا كند. به طور مثال، اگر در منطقه اي كوهستاني و سرد زندگي مي كنيد كه بارش برف در آن زياد است، در حين بيرون بردن كودك از پوشش مناسب و گرم فراموش نكنيد. سعي كنيد روز برفي اش را با بازيهاي مفرح و مهيج مانند ساختن آدم برفي يا برف بازي، به يادماندني تر كنيد.
همچنين، اگر در مناطق ساحلي زندگي مي كنيد، با فراهم كردن اسباب بازيهاي شني به او فرصت دهيد تا از اين طريق خود را كشف كند. مطمئن باشيد چنين فعاليتهايي براي او بسيار دوست داشتني و آرام بخش خواهد بود. كودكان پيش دبستاني نيز به نوبه خود به فرصتهاي بيشتري براي انجام فعاليت نياز دارند. در اين سنين، يكي از بازيهاي متداول و متناسب با اين گروه سني كه به صورت دسته جمعي و همراه با آواز خواندن انجام مي شود، گرگم به هواست. اين بازي فعاليت مناسبي براي ارتقاي مهارتهاي زباني كودك به شمار مي رود.
توپ بازي يكي ديگر از اين بازيهاست كه بزرگترها نيز مي توانند در آن مشاركت داشته باشند. از آنجا كه كودكان در اين دوران بيشتر به دنبال كشف طبيعت و چيزهاي تازه هستند، بهتر است گاهي آنها را به پارك ملي و ديدن مناظر طبيعي ببريد. در حين تفريح مي توانيد برايش در مورد انواع مختلف درختان، حيوانات، گلها و گياهان صحبت كنيد و توضيح دهيد گياهان چگونه با دريافت آب و نور خورشيد رشد مي كنند. از او نيز بخواهيد در اين باره صحبت كند و چيزهايي را كه ياد گرفته، برايتان بازگو نمايد.

چند نكته در مورد بيرون بردن كودكان
با نزديك شدن به فصل تابستان و افزايش تأثيرگذاري نور خورشيد بر پوست كودكان، هنگام بيرون بردن آنها بيشتر مراقب سلامتي شان باشيد. اگر سن كوچولويتان بيشتر از 6 ماه است، پوست دست و صورتش را با استفاده از ضدآفتاب مخصوص كودكان (با SPF15) از مضرات نور خورشيد محافظت كنيد. سعي كنيد نوزادان كمتر از 6 ماه را از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد حفظ كنيد.
- هميشه مراقب باشيد كودك را متناسب با هواي فصل لباس بپوشانيد، نه بيشتر نه كمتر.
- در محيط بيرون مواظبش باشيد و هنگام عبور از خيابان دستش را بگيريد.
- روزهاي آفتابي، هرگز فرصت بيرون رفتن از خانه را از دست ندهيد.
- هنگام بازي كودك در محيط بيرون، مرتب حواستان به او باشد.
از همه مهمتر، يادتان باشد كودكان فقط در محيط خانه نيست كه مي آموزند، بلكه محيط بيرون از خانه نيز چيزهاي زيادي براي آموختن به آنها دارد. پس معطل نكنيد.
com.Dailyparents.www
ترجمه: مليحه تراب پور

_________________
| آنکه به خرد توانا شد ، ترس برايش بازي بيش نيست . حکيم ارد بزرگ ( بزرگترين فيلسوف دنيا ) |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
AdvPostPosted: Sat Sep 27, 2008 10:26 pm    Post subject: Adv


Back to top
reza

6 ستاره
6 ستاره


Joined: 10 Apr 2008
Posts: 205
reza is offline 


PostPosted: Sat Sep 27, 2008 10:27 pm    Post subject:  
Description:
Reply with quote

توصيه اي بهداشتي به والدين؛اجازه دهيد فرزندانتان پياده به مدرسه بروندتحقيقات نشان مي دهد: دانش آموزاني كه فاصله منزل تا مدرسه را پياده يا با دوچرخه مي روند كمتر دچار كمردرد و گردن درد مي شوند.
به گزارش ايسنا، يك پژوهشگر استراليايي از والدين درخواست كرد: فرزندان خود را وادار كنيد كه پياده تا مدرسه بروند و در حمل كوله پشتي در طول مسير به آنها كمك كنيد.
بر اساس اين گزارش كه در آخرين چاپ مجله استراليايي فيزيوتراپي منتشر شده، پروفسور لئون استراكر از دانشگاه كيورتين در غرب استراليا تأكيد كرد: دانش آموزاني كه تا مدرسه پياده يا با دوچرخه مي روند كمتر در معرض كمردرد و گردن درد هستند.
اين در حالي است كه طبق پژوهش انجام شده روي 1202 استراليايي 14ساله، 72 درصد از دانش آموزان با اتوبوس يا اتومبيل به مدرسه مي روند.

_________________
| آنکه به خرد توانا شد ، ترس برايش بازي بيش نيست . حکيم ارد بزرگ ( بزرگترين فيلسوف دنيا ) |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    خانه پژوهشگران ایران Forum Index -> از هر دری سخنی - بخش پنجم All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

خانه پژوهشگران ایران topic RSS feed 
Powered by MasterTopForum.com with phpBB 2003 - 2008